"Żabki"

ZAJĘCIA DODATKOWE

1.Gimnastyka ogólnorozwojowa z elementami gimnastyki korekcyjnej

Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu i trwają 30 minut. Prowadzone są przez Panią Agnieszkę Uryga.

Gimnastyka korekcyjna w przedszkolu ma na celu:

·         działanie profilaktycznie,

·         eliminowanie wad postawy,

·         kształtowanie nawyku prawidłowej postawy,

·         zapewnienie wszechstronnego rozwoju fizycznego i wspaniałej zdrowej zabawy.

Cele te realizowane są poprzez następujące zadania:

Wyrobienie u dzieci nawyku prawidłowej postawy: podczas zabaw ruchowych oraz ćwiczeń korekcyjnych dzieci poznają własne ciało, odkrywają różnice pomiędzy postawą prawidłową
a nieprawidłową, mogą wykorzystywać tę zdolność we wszystkich czynnościach codziennych.
Poznają pozycje, w których można wypoczywać z korzyścią dla efektów korekcyjnych.

Wzmacnianie mięśni posturalnych odpowiedzialnych za prawidłową postawę - głównie mięśnie grzbietu oraz brzucha, stabilizujące kręgosłup. Dzieci wzmacniają gorset mięśniowy poprzez zabawy ruchowe
i ćwiczenia korekcyjne prowadzone metodą ścisłą i zadaniową.

Profilaktyka występowania wad kończyn dolnych, głównie płaskostopia poprzez wzmacnianie mięśni podeszwowych stopy.

Zajęcia prowadzi Pani Agnieszka Uryga.

-Program profilaktyki logopedycznej

1 x w tygodniu zajęcia ze specjalistą p. Jadwigą Świlak, ćwiczenia mięśni twarzy, warg i języka- oblizywanie warg, dmuchanie, wierszyki ćwiczące dykcję i wymowę przeprowadzane z całą grupą i indywidualnie z dziećmi, spotkanie indywidualne  z rodzicami na temat tego, jak pomóc dziecku w prawidłowym rozwoju mowy.

-Ogólnopolski Program Zdrowotny pt. " Problem z głowy"

Przeprowadzenie z dziećmi cyklu zajęć dotyczących higieny, rozdanie rodzicom ulotek o tematyce walki
z wszawicą. Regularne sprawdzanie głowy, edukacja poprzez zabawę.

- Program Cała Polska czyta dzieciom –

Lata przedszkolne to dla każdego dziecka czas niezwykle intensywnego poznawania świata, gromadzenia wiedzy, rozwijania i doskonalenia wielu umiejętności. Kluczowym narzędziem poznawczym, a zarazem warunkiem dobrego funkcjonowania w społeczeństwie jest język. Pozwala on myśleć, zadawać pytania, opisywać świat i wyrażać swe opinie. Ułatwia zawieranie i pielęgnowanie znajomości, dzięki niemu można snuć marzenia i refleksje. Język potrzebny jest nie tylko dzieciom, które wciąż pytają "dlaczego?" i dzięki temu szybko się uczą, lepiej rozumieją świat i coraz sprawniej się w nim poruszają. Język potrzebny jest także dorosłym. To nasz największy sojusznik w kontaktach z innymi, w pozyskiwaniu informacji i wiedzy, w przekonywaniu do swoich racji. Ale język potrafi być też najgorszym wrogiem, gdy jest ułomny i nieporadny - utrudnia wtedy komunikację, jest przyczyną nieporozumień i porażek. Słaba znajomość języka to źródło ciągłych frustracji i poważna przeszkoda w osiąganiu sukcesów zarówno w życiu społecznym, jak i zawodowym oraz prywatnym.

Wczesne dzieciństwo jest wyznaczonym przez ewolucję, krytycznym czasem na naukę języka. Braków wyniesionych z tego okresu zwykle nie da się nadrobić.

Dlatego nauczenie dzieci poprawnego, bogatego i pięknego języka oraz swobody w posługiwaniu się nim, jest jednym z najważniejszych powinności dorosłych wobec najmłodszych i darów, jakie możemy im przekazać. To prawdziwa przepustka do lepszego życia.

- Program „Mali Wspaniali”-

Program zajęć dla dzieci powstał z połączenia dwóch programów: metodyki gier i zabaw, z uwzględnieniem psychologii dziecięcej, opracowanych przez absolwentów Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu  w oparciu o filozofię i wartości Budo oraz metodykę sztuk walki. Program ma na celu promocje aktywności fizycznej podczas zajęć przeprowadzanych w formie zabawy. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu w wymiarze 45 minut przez 9 miesięcy. Zajęcia są prowadzone przez studentów AWF, nauczycieli WFu oraz instruktorów posiadających odpowinie kwalifikacje.